| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 20.2 Megapixel | |
| Video | MPEG-4 AVC / H.264 | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | 3 inch TFT colour | |
| Connectivity | HDMI, TV Out, Microphone, USB | |
| Battery | Lithium-Ion LP-E6 rechargeable battery | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Canon EOS 6D |
|---|---|
| Model | EOS 6D |
| Price | Tk 74,000 |
| Brand | Canon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | HDMI Mini Out Terminal (Type C (Auto switching of resolution), CEC-compatible) |
| Wireless | Yes |
| TV Out | Analog video (Compatible with NTSC / PAL) / stereo audio output Computer communication |
| Pictbridge | Yes |
| Storage Type | SD / SDHC / SDXC / Eye-Fi Card |
|---|
| Camera type | DSLR Camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 35.8 x 23.9 mm ( Full Frame ) |
| Processor | Digic 5+ |
| Max resolution | 5472 x 3648 Pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Minimum shutter speed | 30 s |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/4000 s |
| Built-in flash | No |
| External flash | Hot shoe |
| Format | MPEG-4 AVC / H.264 |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 Pixels at 30 fps |
| ISO | 100 - 25600 |
|---|---|
| White balance presets | Auto, Preset (Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten light, White fluorescent light, Flash) |
| Custom white balance | Custom, Colour temperature setting (Approx. 2500 - 10000K), White balance correction, and White balance bracketing possible |
| Image Format | JPEG, RAW (14-bit Canon original), RAW+JPEG simultaneous recording enabled |
| Autofocus | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Selective single-point, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Screen Type | TFT colour, liquid-crystal monitor |
|---|---|
| Screen Size | 3 inch |
| Screen dots | 1040K dots |
| Viewfinder type | Quick-return type Mirror, Eye-level pentaprism |
| Viewfinder coverage | Coverage (97%) |
| Viewfinder magnification | Magnification (0.71x) |
| Live view | Yes |
| Touch screen | No |
| Weight (inc. batteries) | 680 g |
|---|---|
| Dimensions | 144.5 x 110.5 x 71.2 mm |
| Battery | Lithium-Ion LP-E6 rechargeable battery |
| Battery capacity | 1090, AC Adapter Kit ACK-E6 |
Canon is a trusted company who delivery magnificent products for all kind the consumers. The Canon Eos 6D DSLR is a great camera at affordable price to learn photography with extraordinary results.
Brand: Sony
Model: E 10-18mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 18mm Focal Lens
View Details →
Camera type: Camera With Lens
Megapixel: 24.1 Megapixels
Video: 3840 x 2160
Connectivity: USB, HDMI Built-In Connectivity
Sensor type: CMOS
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264
Connectivity: Wi-fi and Bluetooth Connection
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 2 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16.00 Megapixels
Video: MPEG-4, H.264
Connectivity: HDMI, USB, Microphone
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 16.84 megapixels
Video: 3840×2160 4K/30p: 100Mbps
Connectivity: Wifi connectivity
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.2-megapixel
Video: AVCHD, MP4, MPEG, XAVC S
Connectivity: HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi
Sensor type: Exmor CMOS
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →